Bugun...


Dr. Mehmet Zeki UYANIK


Facebookta Paylaş

Sevgililer gününü kutlamak dinen caiz mi?
Tarih: 14-02-2017 09:27:00 Güncelleme: 15-02-2017 09:28:00


Sevgililer gününü kutlamak dinen caiz mi?

 

Dr. Mehmet Zeki UYANIK 

 

      Sevgi, insanın fıtratında bulunan tarifi yapılamayan; ancak tadılabilen üstün bir meziyet ve evrensel bir paylaşımdır.

        İslam dinininamaçlarından birisi deinsanı dünyada da ahirette de mutlu kılmaktır. Bu amaca ulaştırabilmek için de İslam, fertlerin birbirlerini sevmesini istemiştir. Zira birbirlerine sevgi ile bağlı toplumlar güçlü olur. Çünkü her başarının temelinde mutlaka sevgi vardır. Hatta iman anlamında kişilerin olgunlaşması da aralarındaki sevgiye dayanmaktadır. 

        Bunun için İslam dini, evrensel bir paylaşım olan sevgiyi önemsemiş, ayetler ve hadislerle de tavsiye etmiştir.

Nitekim;

 “O'nun ayetlerindendir ki, sizin için nefislerinizden kendilerine ısınırsınız diye eşler yaratmış, aranıza bir sevgi ve merhamet koymuştur.” (Rum, 30/21.)

"Ve kalplerinin arasını sevgi ile birleştirdi. Yoksa yeryüzünde ne varsa hepsini harcasaydın, yine onların kalplerini birleştiremezdin. Fakat Allah, onların arasını sevgi ile birleştirdi..." (Enfal, 8/63)

" Birbirinizi sevmedikçe iman (gerçek) etmiş olamazsınız " (Müslim, Îmân, 93)

       Nasları buna işaret etmektedir.

       İslam’ı tebliğ eden Sevgili Peygamberimiz sevgiyi tavsiye ettiği gibi fert ve toplum olarak belli bir kimlik kazanmaları ve kendi şahsiyetlerini korumaları için de inananları bilinçlendirmiştir. Kültürel yozlaşmayı engelleme adına da İslam tarihinde bir takım düzenlemeler yapmıştır.

        Öyle ki sevgili peygamberimiz, Medine'ye hicret ettiğinde Medine’de öteden beri iki bayramın bulunduğunu ve bu bayramlarda kutlama yapıldığını öğrenince, bayramlar etkilenme anlamında önemli kültür unsurları olduğu için bunları değiştirdi ve yerlerine Ramazan ile Kurban bayramlarını ihdas etti.

        Hz. Peygamber, başka inançlarda buna benzer sembolik değeri/fonksiyonu bulunan âdet ve uygulamaları Müslümanlara yasaklamıştır.

       Bu gaye ile efendimiz, saç-sakal, kılık-kıyafet, yeme-içme adabı da dâhil olmak üzere pek çok konuda başka kültür ve inançları taklit etmekten sakınmamız gerektiği hususunda uyarılarda bulunmuştur.

       Aynı şekilde İslam’ın özünde olmayan başka kavim ve toplumlara benzemeyi de yasaklamıştır. Nitekim sevgili Peygamberimiz hadis-i şeriflerinde bu hususta şöyle buyurmaktadır: “Kim bir kavme (topluluğa) benzemeye çalışırsa o, onlardandır." (Ebu Davud, “libas”, 4.)

        Köşemize konu olan, milli ve manevi değerlerimizde ve de kültürümüzde yeri olmayan başka inanç ve kültürlerden bize geçen “Sevgililer Gününü” de bu pencereden değerlendirmek gerekir.

          Sevgililer Günü, bir Hıristiyan adetidir ve tarihçesi Valentin adlı bir papazın 3. yüzyılda 14 Şubatta asılmasına dayanmaktadır. Rivayete göre o dönemde birbirlerini seven iki insan varmış dönemin kralı onların evlenmelerini yasaklamış Valentin adlı papazda bunların nikahlarını kıyar. Bunu duyan kralda papaz Valentini astırır. O günden itibaren sevgililer günü kutlanmaktadır.

        Ancak Sevgililer Günü, Yılbaşı Kutlaması… gibi özel gün kutlamaları sıradan bir kutlama olarak görülmemelidir. Ya da sadece caiz ya da değil ile irdelenmemelidir.

       Çünkü bu tür âdetler toplumumuzda kültürel tahribata ve kimlik bunalımına yol açmakta, yeni yetişen kuşakları kendi öz değerlerinden koparıp başka kültür ve inançların hayat tarzına alıştırmakta, sonra da onların değer ve inanç esaslarına sıcak bakmaya ve giderek onları benimsemeye götürebilmektedir.

       Böyle olunca, Müslüman toplumların bu tür adetler yerine kendi kültür ve değerlerinden kaynaklanan alternatif program ve faaliyetler geliştirmesi ve yaşatması gerekir.

        Buna göre bir Müslüman’a yakışan dinimizle ilgisi olmayan, dinimizin asli kaynaklarıyla örtüşmeyen, milli geleneklerimizde de yeri olmayan bu tür kutlamalardan uzak kalmasıdır. Çünkü sevgililer günü başka kültür ve medeniyetlerin bir uygulaması ve aynı zamanda tüketime teşvik amacını taşıyan bir uygulamadır. 

         Bu tarz kutlamalar başka toplum ve inançlara benzemek için kutlanırsa manevi anlamda kötü sonuçlar da doğurabildiğinden Müslüman’ın sevgililer gününü kutlamaması gerekir.

          Kaldı ki İslam dini, eşlerin her zaman birbirlerini sevmesini ve hediyeleşmesini istemektedir. Bunu da sadece bir gün değil her gün yapmalarını istemektedir.

         Aynı şekilde diğer inanç ve kültürlere benzemek gayesi olmadan kişinin eşine sevgililer gününde hediye alması uygun bir davranış olmakla beraber başka bir zamanda alması daha doğru ve güzeldir. Zira bu durum kültürel yozlaşmaya sebep olmaktadır.

          Unutulmamalıdır ki din ve kültür, etin kemiğe bürünmesidir ve birbirinden ayrılmaz parçalardır.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ilısu Baraj İnşaatında Önemli Adım
  Ilısu Baraj İnşaatında Önemli Adım
 • Midyat’ta teröre lanet yürüyüşü düzenlendi
  Midyat’ta teröre lanet yürüyüşü düzenlendi
 • Kurban Bayramı Dolayısı İle Midyat’ta İlk Turist Kafilesi Geldi
  Kurban Bayramı Dolayısı İle Midyat’ta İlk Turist Kafilesi Geldi
 • Şehit korucu Kürtçe ağıtlarla uğurlandı
  Şehit korucu Kürtçe ağıtlarla uğurlandı
 • Midyat’ta Demokrasi Nöbeti Final Gecesi
  Midyat’ta Demokrasi Nöbeti Final Gecesi
 • 'Cennet Gülleri' minik öğrencileri, Kur’an okumaya geçti
  'Cennet Gülleri' minik öğrencileri, Kur’an okumaya geçti
 1. Ilısu Baraj İnşaatında Önemli Adım
 2. Midyat’ta teröre lanet yürüyüşü düzenlendi
 3. Kurban Bayramı Dolayısı İle Midyat’ta İlk Turist Kafilesi Geldi
 4. Şehit korucu Kürtçe ağıtlarla uğurlandı
 5. Midyat’ta Demokrasi Nöbeti Final Gecesi
 6. 'Cennet Gülleri' minik öğrencileri, Kur’an okumaya geçti
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Midyat'ta Polis Haftası Kutlandı
  Midyat'ta Polis Haftası Kutlandı
 • Midyat’ta 298 Korucusu Yemin Ederek Görevine Başladı
  Midyat’ta 298 Korucusu Yemin Ederek Görevine Başladı
 • TRT GAP
  TRT GAP
 • Midyatta Terör Kurbanları İçin Anma Töreni
  Midyatta Terör Kurbanları İçin Anma Töreni
 • Kuyumcudan 30 kilo gümüş çalan hırsız yakalandı
  Kuyumcudan 30 kilo gümüş çalan hırsız yakalandı
 • Dik Dur Eğilme Bu Millet Seninle
  Dik Dur Eğilme Bu Millet Seninle
 1. Midyat'ta Polis Haftası Kutlandı
 2. Midyat’ta 298 Korucusu Yemin Ederek Görevine Başladı
 3. TRT GAP
 4. Midyatta Terör Kurbanları İçin Anma Töreni
 5. Kuyumcudan 30 kilo gümüş çalan hırsız yakalandı
 6. Dik Dur Eğilme Bu Millet Seninle
VİDEO GALERİ
YUKARI