Bugun...


Duygu SUCUKA


Facebookta Paylaş

Toroslarda Kıl Çadırda Panele İlgi Yüksekti
Tarih: 22-08-2016 15:06:00 Güncelleme: 22-08-2016 15:06:00


Toroslarda Kıl Çadırda Panele İlgi Yüksekti

 

Bozkır Yörük Paneli:

Duygu Sucuka

Toros Yörükleri, Konya’nın Seydişehir, Hadim, Taşkent, Bozkır yöresinde, yaz aylarında yoğunluklu olarak yaşamlarını sürdürmekteler. Bu yöredeki Yörükleri bir araya getirmek amacıyla bir kıl çadır paneli düzenledik. Güneydoğum Derneğinin organizasyonu, Bozkır Kaymakamlığı’nın desteği ile gerçekleşen toplantı, 18 Ağustos 2016 günü, Göç Eden Sarıkeçililer Derneğinin ev sahipliğinde yapıldı. Katılımcıların göstermiş olduğu ilgi, alaka ve katılımcı memnuniyeti son derece yüksekti.

 

Güneydoğum Derneği olarak yaklaşık 2 yıldır çalışmakta olduğumuz Yörükler kitabımızın çıkmasından sonra, Yörükler konusundaki kamuoyu duyarlılığını artırmak amacıyla birkaç panel düzenlemeyi ve bu toplantılarda Yörüklere kitabın ulaştırılmasını hedeflemiştik. Bu toplantılardan ilkini, yaz aylarında Yörük yoğunluğu bulunan Konya’nın Bozkır ilçesinde yapmayı planladık. Güneydoğum Derneğinin organizasyonu olan bu çalışmada Bozkır Kaymakamlığı ve Konya İl Tarım Müdürlüğü destekleriyle, çevredeki Yörükler katılımlarıyla, Göç eden Sarıkeçililer Derneği de ev sahipliğiyle yer aldılar. Sarıkeçililer Dernek Başkanı İbrahim Yagal’ın çadırında gerçekleşen toplantıya çevrede konar-göçer hayatı yaşayan Yörüklerin birçoğu katıldı. Bozkır Kaymakamı Mustafa Demir ilgili birimleri ile toplantıda yer aldı ve bilgi paylaşımında bulundu.

 

18 Ağustos 2016 günü, sabahın erken saatlerinde bindiğimiz Ankara-Konya hızlı treni ile Konya Ovasının Ankara-Konya arasını, kuzeyden güneye doğru kesen bir yolculuk yaptık. Konya’dan sonra ise karayoluyla yine güneye doğru devam ederek Bozkır’a geldik. Konya Ovasının ne kadar büyük olduğunu, suyu, sulamayı, susuzluğu, yeraltı sularını, yerüstü sulama projelerini bu yolculuk esnasında detaylıca konuşmuş, bilgilenmiş olduk.

 

Bizi o sabah ilk karşılayan ve ağırlayan Konya İl Tarım Müdürlüğü idi. Sonrasında bizimle birlikte yolculuk ettiler, yollarda Konya Ovası tarımına dönük bilgiler verdiler, Yörük çadır toplantımıza katıldılar.

 

Öteden beri bilirdik ki, Konya Ovasında buğday ekilirdi. Çünkü Ovada su sorunu vardı ve susuz tarımın tercihi buğdaydı. Ancak tarım ürününün çeşidi değişmiş, her tarafta şeker pancarı, mısır ekilmeye başlanmış. Suya, sulu tarıma dönük bir üretime geçilmiş yani. Oysa Ovanın yer altı suları bile yok olmaya yüz tutmuş. Ancak ihtiyaç hâsıl olunca çareler yaratılmaya başlanmış. Bu konuyu başka bir başlıkta işlemek üzere şimdi Yörükler konusuna devam edelim.

 

Güneydoğum Derneği Yönetiminden ve Konya İl Tarım Müdürlüğünden bir grup arkadaşımızla birlikte gittiğimiz Bozkır’da, Kaymakam beyi ziyaretimizden sonra kendimizi Yörük çadırlarında bulduk. Kaymakam Mustafa Demir, Bozkır Orman İşletme Müdürü, Tarım İlçe Müdürü ve diğer birimlerini de yanına alarak toplantıya katıldı; yörenin Yörüklerle ilgili sorun-çözüm-öneri gibi konulardaki kendi deneyim ve desteklerini anlattılar.

 

Biz Güneydoğum Derneği olarak Yörüklerle ilgili çalışmalarımızdan, bu çalışmaların devamında yayınlamış bulunduğumuz Yörükler kitabından bahsettik, kitabı oradaki Yörüklere dağıttık ve bundan sonrasında, ilgili makamlardan Yörük sorunlarının çözümü yönünde çalışmalar beklediğimizi vurguladık.

 

Yörükler kendilerini anlattılar, sorunlarını sıraladılar, bu hayatı yaşarken karşılaştıkları zorlukların aşılması için devletin kendilerine el uzatmasını istediler. Yörüklerin sorunlarını en güzel dille anlatan ve kendisi de o hayatın içinden gelen, Yörük temsilcisi Döndü Can bir kez daha bizimleydi. Mersin’den kalkıp bu toplantıya gelmişti. Yörük kitabımızın kapağında fotoğrafları yer alan küçük kızların babası, Yörük kesiminde bilinen bir isim Ali Kuşçu, Hadim’den gelmişti toplantıya ve bizi illa ki kendi çadırına davet ediyor, orada ağırlamak istiyordu. Velhasıl herkes konuştu, herkes kendine düşeni söyledi, şimdi sıra, Döndü hanımın ifade ettiği gibi, çözümden yana matematiksel bir çalışmanın başlamasında.

 

Yörük kesimine ulaştırmış olduğumuz ve bundan sonra da ulaştırmaya devam edeceğimiz Yörükler adlı kitabımızın beğenilmiş olması ve ilgi görmesi bizi son derece mutlu etmiştir. Kitapla ilgili daha önceki tanıtıcı yazılarımda da bahsettiğim gibi, bu kitap 3 ana çalışmayı yansıtmaktadır. Birincisi Mersin’de, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Üniversitesi ile birlikte yaptığımız “Toros Yörüklerinin Yaşamsal Sorunları” konulu bilimsel çalışma; ikincisi Yörük mekânlarına iki kez yaptığımız inceleme ziyaretleri; üçüncüsü ise Ankara’da gerçekleştirmiş bulunduğumuz ve ilgili tüm kurumların katıldığı, bilimsel boyuttaki “Yörük Çalışayı”dır. Tüm bu çalışmalarda Yörüklerin her türlü yaşamsal sorunları detay başlıklarda ele alınmış, üretimlerinin önemi üzerinde durulmuş olarak kitapta yer almıştır.

 

Bozkır panelimiz esnasında, Konya’nın Yörük dostu illerimizden birisi olduğunu yakından görmüş oldum. Toros dağlarının Akdeniz’e olan ön yamaçları arka tarafa geçildiği zaman Konya’nın il sınırları içinde kalmaktadır. Kışın Akdeniz yamaçlarında barınan Yörükler, yazın Konya tarafına göç etmekte, buralardaki yayla konumundaki mekânlarda çadır kurmaktadırlar. Konya’nın Toros Dağlarına doğru giden kısımlarında yer alan Taşkent, Hadim, Bozkır, Ahırlı, Seydişehir gibi ilçeler yayla vasıflı olup Yörüklerin yoğun bulunduğu yerlerdir.

 

Bozkır ilçesi yakınlarında gerçekleştirmiş bulunduğumuz kıl çadırdaki bu Yörük panelimiz de, şimdiye kadarki tüm çalışmalarımız gibi hedefine ulaşmış, son derece başarılı bir çalışma olmuştur.

 

Çalışmaya destek veren başta Bozkır Kaymakamlığı olmak üzere Konya Tarım İl Müdürlüğüne;

Konya Orman Bölge Müdürlüğüne;

Uzak yerlerden gelerek toplantıya katılan Yörüklere;

Bir çadırın potansiyelinin çok üstündeki bir kalabalığı, Yörük ürünleri ve keçi kavurmasıyla ağırlayan Göç Eden Sarıkeçililer Derneğine teşekkürlerimizi iletiyoruz. 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ilısu Baraj İnşaatında Önemli Adım
  Ilısu Baraj İnşaatında Önemli Adım
 • Midyat’ta teröre lanet yürüyüşü düzenlendi
  Midyat’ta teröre lanet yürüyüşü düzenlendi
 • Kurban Bayramı Dolayısı İle Midyat’ta İlk Turist Kafilesi Geldi
  Kurban Bayramı Dolayısı İle Midyat’ta İlk Turist Kafilesi Geldi
 • Şehit korucu Kürtçe ağıtlarla uğurlandı
  Şehit korucu Kürtçe ağıtlarla uğurlandı
 • Midyat’ta Demokrasi Nöbeti Final Gecesi
  Midyat’ta Demokrasi Nöbeti Final Gecesi
 • 'Cennet Gülleri' minik öğrencileri, Kur’an okumaya geçti
  'Cennet Gülleri' minik öğrencileri, Kur’an okumaya geçti
 1. Ilısu Baraj İnşaatında Önemli Adım
 2. Midyat’ta teröre lanet yürüyüşü düzenlendi
 3. Kurban Bayramı Dolayısı İle Midyat’ta İlk Turist Kafilesi Geldi
 4. Şehit korucu Kürtçe ağıtlarla uğurlandı
 5. Midyat’ta Demokrasi Nöbeti Final Gecesi
 6. 'Cennet Gülleri' minik öğrencileri, Kur’an okumaya geçti
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Midyat'ta Polis Haftası Kutlandı
  Midyat'ta Polis Haftası Kutlandı
 • Midyat’ta 298 Korucusu Yemin Ederek Görevine Başladı
  Midyat’ta 298 Korucusu Yemin Ederek Görevine Başladı
 • TRT GAP
  TRT GAP
 • Midyatta Terör Kurbanları İçin Anma Töreni
  Midyatta Terör Kurbanları İçin Anma Töreni
 • Kuyumcudan 30 kilo gümüş çalan hırsız yakalandı
  Kuyumcudan 30 kilo gümüş çalan hırsız yakalandı
 • Dik Dur Eğilme Bu Millet Seninle
  Dik Dur Eğilme Bu Millet Seninle
 1. Midyat'ta Polis Haftası Kutlandı
 2. Midyat’ta 298 Korucusu Yemin Ederek Görevine Başladı
 3. TRT GAP
 4. Midyatta Terör Kurbanları İçin Anma Töreni
 5. Kuyumcudan 30 kilo gümüş çalan hırsız yakalandı
 6. Dik Dur Eğilme Bu Millet Seninle
VİDEO GALERİ
YUKARI