Bugun...


Duygu SUCUKA


Facebookta Paylaş

Mersin Üniversitesi, Yörük Enstitüsü ve Güneydoğum Derneği
Tarih: 26-10-2016 10:05:00 Güncelleme: 26-10-2016 10:05:00


Mersin Üniversitesinde Yörük Enstitüsü ve Güneydoğum Derneği

 

Duygu Sucuka 

8 Mayıs 2015 tarihinde, Mersin Üniversitesinde bir Yörük çalıştayı olmuştu. Bir gün boyunca süren, ilgili kurum, kuruluş ve Yörük temsilcilerinin katıldığı o çalışma Güneydoğum Derneği tarafından organize edilmiş, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Üniversitesi çalışmaya destek vermişti.

 

Üç kurumun işbirliğiyle gerçekleşen Yörük çalıştayının geriye dönük ilginç bir gelişme ve oluşum süreci vardı. Biz dernek olarak Güneydoğu’da uzunca bir süre göçerleri işlemiştik, onların sorunlarına çözüm önerileri getirmiş, onlarla ilgili kanunda düzenleme önerisinde bulunmuştuk. Sonrasında Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan, göçerlere kışlak yapılması projesi başlatılmıştı. Projenin halen takipçisiyiz.

 

Benim ortaokul müdürüm Mehmet Şahin bu çalışmalardan haberdardı. Toros Yörüklerinin de benzer sorunları olduğunu, bu çalışmaları Yörükler için de yapmamızı önermişti. Başka Yörüklerden de benzer talepler alınca biz de konuya eğilmeye karar vermiştik. Aslında ben de Torosların tepesinde olmasa da eteklerinde yetişmiş bir insandım.

 

Yörüklerle ilgili düşünce ve çalışma planımızı kendi arkadaşlarımızla aramızda değerlendirdikten sonra, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a bizzat giderek anlatmış, böyle bir çalışmayı desteklemelerini istemiştim. Sayın Kocamaz konuya sıcak baktı ancak yol alabilmemiz epeyce zaman aldı. Kendisiyle görüşmemiz esnasında üniversiteyi de çalışmaya davet edelim düşüncesi ortak düşüncemiz oldu. Ve davetimizle üniversite de bu çalışmaya katıldı. İlk etapta Mersin’de geniş katılımlı bir çalışma yaptık. Böyle bir çalışma Yörükler için ilkti. Daha önce sorunlarının bu kadar geniş kapsamda konuşulduğu başka bir toplantı olmadığını bizzat kendileri dile getirmişti.

 

Üniversite Rektörü Sayın Ahmet Çamsarı, o gün o toplantıdaki açış konuşmasında üniversite olarak bir Yörük Enstitüsü kurmalarının gerekliliğine vurgu yapmıştı. Bu anlamda elinden gelen desteği vereceğini, Yörük sorunlarının bilimsel çevrelerde ele alınmasına ihtiyaç olduğunu belirtmiş, üniversitede Yörük Enstitüsü kurulması için çalışma başlatacağını söylemişti. İşte Sayın Rektörün, 8 Mayıs 2015 günü, Mersin Üniversitesinde gerçekleştirmiş olduğumuz Yörük çalıştayımızdaki konuşmasında sözünü verdiği o bölümün, yaklaşık bir buçuk yıl sonra kurulduğu haberlerini gördüm ve mutlu oldum. Kurulmasında bizim de katkımız olduğuna inandığım Yörük Araştırmaları Merkezi’nin Mersin Üniversitesine hayırlı olmasını diliyorum. Böyle bir bölümün göçerler için Harran Üniversitesinde de olması gerektiğini düşünüyorum.  

 

Mersin Üniversitesindeki ilk çalıştayımızdan sonra başka çalışmalarımız da oldu. O çalışmaların tümü derlenerek YÖRÜKLER adlı kitabımızı yayınladık. Kendi imkanlırımızla, arkadaşlarımızın katkısıyla yayınlamış olduğumuz bu kitap, alanında tektir ve Yörüklerin her türlü sorunlarının ve çözüm önerilerinin derlendiği zengin bir kaynaktır.

 

Mersin Üniversitsinde kurulmuş bulunan Yörük Araştırmaları Merkezi’nin, toplumsal sorunlar ve bilimsel çevreler yan yana olması arzusuyla, önemli araştırmalar yapması, kaybolmaya yüz tutmuş bulunan Yörük kültürünü canlandırması, Yörüklerin sorunlarına çözümcü yaklaşımlar araması dileğiyle başarılı olmasını temenni ediyorum. Buna vesile olmamızdan dolayı da mutluluk duyuyorum.

 

 

duygusucuka@hotmail.com

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ilısu Baraj İnşaatında Önemli Adım
  Ilısu Baraj İnşaatında Önemli Adım
 • Midyat’ta teröre lanet yürüyüşü düzenlendi
  Midyat’ta teröre lanet yürüyüşü düzenlendi
 • Kurban Bayramı Dolayısı İle Midyat’ta İlk Turist Kafilesi Geldi
  Kurban Bayramı Dolayısı İle Midyat’ta İlk Turist Kafilesi Geldi
 • Şehit korucu Kürtçe ağıtlarla uğurlandı
  Şehit korucu Kürtçe ağıtlarla uğurlandı
 • Midyat’ta Demokrasi Nöbeti Final Gecesi
  Midyat’ta Demokrasi Nöbeti Final Gecesi
 • 'Cennet Gülleri' minik öğrencileri, Kur’an okumaya geçti
  'Cennet Gülleri' minik öğrencileri, Kur’an okumaya geçti
 1. Ilısu Baraj İnşaatında Önemli Adım
 2. Midyat’ta teröre lanet yürüyüşü düzenlendi
 3. Kurban Bayramı Dolayısı İle Midyat’ta İlk Turist Kafilesi Geldi
 4. Şehit korucu Kürtçe ağıtlarla uğurlandı
 5. Midyat’ta Demokrasi Nöbeti Final Gecesi
 6. 'Cennet Gülleri' minik öğrencileri, Kur’an okumaya geçti
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mardin’de Afrin Kahramanları Tekbirlerle Uğurlandı
  Mardin’de Afrin Kahramanları Tekbirlerle Uğurlandı
 • Midyat'ta Polis Haftası Kutlandı
  Midyat'ta Polis Haftası Kutlandı
 • Midyat’ta 298 Korucusu Yemin Ederek Görevine Başladı
  Midyat’ta 298 Korucusu Yemin Ederek Görevine Başladı
 • TRT GAP
  TRT GAP
 • Midyatta Terör Kurbanları İçin Anma Töreni
  Midyatta Terör Kurbanları İçin Anma Töreni
 • Kuyumcudan 30 kilo gümüş çalan hırsız yakalandı
  Kuyumcudan 30 kilo gümüş çalan hırsız yakalandı
 1. Mardin’de Afrin Kahramanları Tekbirlerle Uğurlandı
 2. Midyat'ta Polis Haftası Kutlandı
 3. Midyat’ta 298 Korucusu Yemin Ederek Görevine Başladı
 4. TRT GAP
 5. Midyatta Terör Kurbanları İçin Anma Töreni
 6. Kuyumcudan 30 kilo gümüş çalan hırsız yakalandı
VİDEO GALERİ
YUKARI