Bugun...


Duygu SUCUKA


Facebookta Paylaş

Irak’ta Demokrasinin Gözyaşları
Tarih: 14-03-2017 08:32:00 Güncelleme: 14-03-2017 08:46:00


IRAK’ta Demokrasinin Gözyaşları adlı kitabım bugün (14 Mart 2017) piyasaya çıkmıştır. Kitabın anlam ve önemini belirten önsözünü okuyucu ile paylaşmak istedim. 

 

 

Irak’ta Demokrasinin Gözyaşları

Duygu SUCUKA

 

Önsöz 


Ortadoğu. Tarihin her diliminde kanla sulanmış toprakların hâkim olduğu, gizem dolu bir coğrafya. Kendi kendine değil hep dışarıdan bakanların gözüyle, sözüyle, düşüncesiyle yönetilmek istenen bir coğrafya. Tarih dilimlerinin en sonuncusunda halklarının gözyaşı döktüğü, mülteci olduğu, savaşların bitmediği, terörün cirit attığı, zengin enerji kaynaklarına sahip bir coğrafya.

 
Ortadoğu ülkelerinin yakın tarihteki savaş, saldırı, terör, göç, vs. olguları hep başkalarının bir takım hesapları çerçevesinde şekillenmiştir. Körfez Savaşı, Irak’ın işgali, Arap baharı, Suriye iç savaşı; bu bölgede zemin-mekân-silah temini ile yaratılmış ve bölgenin bataklığa dönmesi için desteklenmiş olan terör örgütleri; terör örgütleri elemanlarının birtakım ülkelerin gizli servisleri tarafından eğitilmesi ve gözyaşı seli, kan gölü içinde kendine sığınacak yerler arayan aç-susuz-perişan halklar. İşte Ortadoğu’nun günümüzdeki kader çizgisi. Bu kötü kaderi hep başkaları yazdı, sahneledi ve bu coğrafyanın insanına oynatıyor.
 
Medeniyet süsü takmış canavar cehaletin iki adım önünde ve tüm ipler elinde. Bu coğrafyanın yarınını hiçbir filozof tanımlayamaz, hiçbir falcı bilemez, hiçbir âlim tahmin edemez.
 
Türkiye kendini Ortadoğu ülkesi olarak görmek istemese de, yarım asra yakın süredir yaşadığı her türlü siyasi olumsuzluğun, terör saldırılarının önemli nedeni, Ortadoğu meselesi kaynaklıdır.
 
Türkiye de çok çekti Ortadoğu üzerine oynanan oyunlardan ve çekmeye devam ediyor. Kürt siyasi hareketiyle Türkiye’yi zora sokmak isterlerken, Kuzey Irak gibi bir dipsiz kuyudan Türkiye’ye yöneldiler. Irak’ı işgal ederken Arap baharını planlayıp birçok Ortadoğu ülkesini ateş çemberine soktular. Liderler, diktatörler öldü. Ama iç kargaşalar bitmedi. Vaadedilen demokrasi halkların yüzünü güldürmedi.

 
Yıllardır yakından takip etmeye çalıştığım, sosyal sorunlarının incelenip çözüm aranmasına destek olmak amaçlı çaba harcadığım, araştırma ve gözlemlerimi kamuoyu ile paylaşmak amaçlı yazılar, kitaplar yazdığım Türkiye’min Güneydoğusu, aslında Ortadoğu’da hesapları olanların hedefinde idi. Daha öncesinden Arap-İsrail savaşları, Arap ülkelerinin kendi aralarındaki savaşları ve günümüzdeki iç kargaşalar, yıkılan yönetimler, ne derseniz deyin adına, bu coğrafyanın perişanlığıdır topyekûn hepsinin adı. Ve o perişanlığın adı Büyük Ortadoğu Projesidir (BOP). Başkalarının çıkar hesaplarıdır.

    
Bugün Ortadoğu coğrafyasında en büyük ıstırabı Irak ve Suriye halkları yaşıyor. Bu ülkelerdeki iç savaşlar arzu edilmediği boyutlara taşmış durumda. Uzun yıllardır ne olup bittiğini anlamaya çalıştığımız Irak’ta ne olup bittiğini söyleyebilecek bir tek kişi var mıdır? Bu meraklarım etrafında zaman zaman okumaya, araştırmaya, yazmaya çalıştım. Görmek istediğim ülkelerin başında geliyordu Irak. En sonunda gittim, gördüm, konuştum, araştırdım. Ve bu kitabı yazdım. Biraz sosyolojik, biraz siyasi, biraz gezi-gözlem, yani birçok açıdan anlatmaya çalıştım kısa kısa bu şarkın efsane, tarihin dokunaklı ülkesini. Değişik konumdaki İnsanlarla sohbet ettim, o sohbetleri hiç değiştirmeden burada vermeye özen gösterdim. Çünkü bir yerdeki yangını en iyi tarif edecek kişi o yangının ortasında kalmış kişidir.

 
 
Kitapta yer yer 2003 sonrası Irak’ın 2003 öncesi Irak’la kıyaslaması yapılmaktadır. Getirilen demokrasiden bir şey anlamayan halk üstüne üstlük bir de mezhep çatışmalarının ortasında kalmış, ülkede can güvenliği önemli ölçüde hasara uğramıştır.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ilısu Baraj İnşaatında Önemli Adım
  Ilısu Baraj İnşaatında Önemli Adım
 • Midyat’ta teröre lanet yürüyüşü düzenlendi
  Midyat’ta teröre lanet yürüyüşü düzenlendi
 • Kurban Bayramı Dolayısı İle Midyat’ta İlk Turist Kafilesi Geldi
  Kurban Bayramı Dolayısı İle Midyat’ta İlk Turist Kafilesi Geldi
 • Şehit korucu Kürtçe ağıtlarla uğurlandı
  Şehit korucu Kürtçe ağıtlarla uğurlandı
 • Midyat’ta Demokrasi Nöbeti Final Gecesi
  Midyat’ta Demokrasi Nöbeti Final Gecesi
 • 'Cennet Gülleri' minik öğrencileri, Kur’an okumaya geçti
  'Cennet Gülleri' minik öğrencileri, Kur’an okumaya geçti
 1. Ilısu Baraj İnşaatında Önemli Adım
 2. Midyat’ta teröre lanet yürüyüşü düzenlendi
 3. Kurban Bayramı Dolayısı İle Midyat’ta İlk Turist Kafilesi Geldi
 4. Şehit korucu Kürtçe ağıtlarla uğurlandı
 5. Midyat’ta Demokrasi Nöbeti Final Gecesi
 6. 'Cennet Gülleri' minik öğrencileri, Kur’an okumaya geçti
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Midyat'ta Polis Haftası Kutlandı
  Midyat'ta Polis Haftası Kutlandı
 • Midyat’ta 298 Korucusu Yemin Ederek Görevine Başladı
  Midyat’ta 298 Korucusu Yemin Ederek Görevine Başladı
 • TRT GAP
  TRT GAP
 • Midyatta Terör Kurbanları İçin Anma Töreni
  Midyatta Terör Kurbanları İçin Anma Töreni
 • Kuyumcudan 30 kilo gümüş çalan hırsız yakalandı
  Kuyumcudan 30 kilo gümüş çalan hırsız yakalandı
 • Dik Dur Eğilme Bu Millet Seninle
  Dik Dur Eğilme Bu Millet Seninle
 1. Midyat'ta Polis Haftası Kutlandı
 2. Midyat’ta 298 Korucusu Yemin Ederek Görevine Başladı
 3. TRT GAP
 4. Midyatta Terör Kurbanları İçin Anma Töreni
 5. Kuyumcudan 30 kilo gümüş çalan hırsız yakalandı
 6. Dik Dur Eğilme Bu Millet Seninle
VİDEO GALERİ
YUKARI