Bugun...


İdris İRAZ


Facebookta Paylaş

İyiliği Emretmek
Tarih: 28-03-2016 09:33:00 Güncelleme: 28-03-2016 09:44:00


İyiliği Emretmek

 

idris iraz

 

Ebu Said el Hudri (Allah Ondan razı olsun), Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyururken işittim, dedi: "Sizden ona kim Bir kötülük Veya çirkin Bir Şey görürse onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse diliyle değiştirmeye çalışsın ona da gücü yetmezse kalbiyle onu hoş görmeyip kabullenmesin ki bu da İmanin en zayıf derecesidir. "(Müslim, İman 78) İslam'da iyiliği emretmek Toplumu ayakta tutan en önemli Diğer görevlerden biridir. Çünkü iyi insanlar kötülüğe mani OLUP ONU Yerine iyiliği yerleştirmeye çalışmazlarsa zamanla kötülük Tüm Toplumu sarar. Hatta görevini yapmayan kişilere onlarin ailelerine Kadar ulaşır ettik.

 

Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruyor: "İçinizden iyi ziyaretinde Yararlı olana davet eden doğru olanı emreden Bir topluluk çıksın. İşte gerçek kurtuluşa kavuşanlar onlardır. "(3 imran 104) Rabbimiz kurtuluş reçetesi Olarak iyiliği emretmeyi bizlere sunmuştur. Islam Toplumu hem Dünyada mutlu ettik huzurlu olmak hem de ahirette kurtuluşa Ermek istiyorsa bu kutsal görevi Yerine getirmelidir.

 

"Erkek kadın mü'minlere gelince ONLAR birbirlerinin yakını dostlarıdır ettik ettik. Hep İyi Kötü ettik, doğru olanın yapilmasini emrederler A.Ş. Zararlı olanın yapılmasına engel olurlar. "(9 tevbe 71) Gerek erkek olsun gerek kadın olsun onu inanan iyiliği emretme görevini Yerine getirmelidir. Erkek Bir baba Olarak ailesine, iş yerinde Çalışanlarına Veya iş arkadaşlarına onu fırsatta iyiliği emretmeli onlara güzel örnek Olarak bu görevini tamamlamalıdır. İnanankadın da Öncelikle çocuklarını İslam terbiyesi Üzerine yetiştirerek bu görevini en iyi sekilde Yerine getirmelidir. Komşularıyla iyi geçinerek, dedikodu ettik gıybetten kaçınarak ulaşabildikleri insanları hayra çağırmalıdır. Zaman kadınlar olmustur onu yetiştirenler Toplumları. Bu Yüzden kadının eğitimi ziyaretinde örnek İslami yaşantısı çok Önemlidir.

 

"Allah'tan gelen gerçekleri örtbas Etmeye şartlanmış Olan şu İsrailoğulları zaten Davud'un Meryem A.Ş. oğlu isa'nın diliyle lanetlenmişlerdir. Bu onlarin isyan etmeleri hak adalet sınırlarını aşmalarından dolayıdır ettik. Ve Onlar işledikleri kötülüklerden birbirlerini vazgeçirmeye çalışmıyorlar. Andolsun yaptıkları NE kötüdür. "(5 Mâide 78) Rabbimiz İsrailoğullarının lanetlenmelerinin helak edilmelerinin sebebini haddi aşmaları STI birbirlerini kötülükten vazgeçirmemeleri Olarak bildirmiştir.

 

"... Biz de kötü Eylemleri önlemeye çalısan kimseleri kurtardık. Zulmedenleri de yapmakta oldukları kötülüklerden Dolayi şidetli Bir azap ile yakaladık. "(7 Araf 165)

 

Sahabeden Ebu'lVelidUbade İbn-i Samit (ra Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Biz zorlukta sevinçli kederli anlarda söz dinlemeye ve boyun eğmeye ettik ettik Baskalarinin Bize Tercih edildiği ZAMANLARDA safra ses çıkarmaksızın itaat Etmeye, elimizde Bulunan kesin delillere Göre açık küfür ettik, kolaylıkta A.Ş. Sayılan Bir şey görmedikçe iş başındakilerin işlerine karışmamaya, nerede olursak olalım kimseden çekinmeksizin hakkı Yerine getirmeye ettik söylemeye Allah yolunda Allah'ın rızası Için hicbir kınayanın kınamasından korkmayacağımıza dair Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) Beyat ettik ettik. (siyasi otoritesini Kabil edip elini sıktık) (Buhari Ahkam 42, Müslim, İman 41) Sahabe-i Kiramın en önemli Diğer özelliklerinden Bir tanesi hiç çekinmeden hakkı Haykırmak kötülüklere engel olmaktır ettik. Bu sayede çok kisa bir Süre içerisinde, İslam Geniş coğrafyalara yayılmıştır.

 

Rabbimiz bizleri iyilige Çağıran A.Ş. kötülüklere mani Olan kullarından eylesin.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ilısu Baraj İnşaatında Önemli Adım
  Ilısu Baraj İnşaatında Önemli Adım
 • Midyat’ta teröre lanet yürüyüşü düzenlendi
  Midyat’ta teröre lanet yürüyüşü düzenlendi
 • Kurban Bayramı Dolayısı İle Midyat’ta İlk Turist Kafilesi Geldi
  Kurban Bayramı Dolayısı İle Midyat’ta İlk Turist Kafilesi Geldi
 • Şehit korucu Kürtçe ağıtlarla uğurlandı
  Şehit korucu Kürtçe ağıtlarla uğurlandı
 • Midyat’ta Demokrasi Nöbeti Final Gecesi
  Midyat’ta Demokrasi Nöbeti Final Gecesi
 • 'Cennet Gülleri' minik öğrencileri, Kur’an okumaya geçti
  'Cennet Gülleri' minik öğrencileri, Kur’an okumaya geçti
 1. Ilısu Baraj İnşaatında Önemli Adım
 2. Midyat’ta teröre lanet yürüyüşü düzenlendi
 3. Kurban Bayramı Dolayısı İle Midyat’ta İlk Turist Kafilesi Geldi
 4. Şehit korucu Kürtçe ağıtlarla uğurlandı
 5. Midyat’ta Demokrasi Nöbeti Final Gecesi
 6. 'Cennet Gülleri' minik öğrencileri, Kur’an okumaya geçti
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mardin’de Afrin Kahramanları Tekbirlerle Uğurlandı
  Mardin’de Afrin Kahramanları Tekbirlerle Uğurlandı
 • Midyat'ta Polis Haftası Kutlandı
  Midyat'ta Polis Haftası Kutlandı
 • Midyat’ta 298 Korucusu Yemin Ederek Görevine Başladı
  Midyat’ta 298 Korucusu Yemin Ederek Görevine Başladı
 • TRT GAP
  TRT GAP
 • Midyatta Terör Kurbanları İçin Anma Töreni
  Midyatta Terör Kurbanları İçin Anma Töreni
 • Kuyumcudan 30 kilo gümüş çalan hırsız yakalandı
  Kuyumcudan 30 kilo gümüş çalan hırsız yakalandı
 1. Mardin’de Afrin Kahramanları Tekbirlerle Uğurlandı
 2. Midyat'ta Polis Haftası Kutlandı
 3. Midyat’ta 298 Korucusu Yemin Ederek Görevine Başladı
 4. TRT GAP
 5. Midyatta Terör Kurbanları İçin Anma Töreni
 6. Kuyumcudan 30 kilo gümüş çalan hırsız yakalandı
VİDEO GALERİ
YUKARI